Opracowanie i analiza umów franczyzy

Umowa franczyzy jest niezbędna do tego, aby Twoja firma mogła oferować innym podmiotom licencję do działania pod Twoim szyldem. Jej zapisy powinny szczegółowo określać zasady współpracy, a także zabezpieczać interesy obydwu stron. Jeśli chcesz zasięgnąć pomocy doświadczonych specjalistów oraz pomocy prawnej w tym zakresie, zapoznaj się z ofertą ARSS.

Opracowanie umów franczyzowych to czynność skomplikowana, która może wymagać od Ciebie wiedzy i poświęcenia dużej ilości czasu oraz uwagi. Wynika to z faktu, że polskie prawo nie reguluje szczegółowo tego, co powinno znaleźć się w tym dokumencie. Strony zawierające umowę mogą zatem umieścić w niej takie zapisy, na jakie pozwala w Polsce prawo oraz zasady współżycia społecznego. Duża dowolność sprawia, że należy uważać, aby nie pominąć istotnych dla działalności kwestii lub nie zgodzić się na zapisy godzące w interesy którejś ze stron. Dobrze przygotowana indywidualna umowa franczyzy określa m.in. zakres praw i obowiązków franczyzodawcy oraz franczyzobiorcy, zakres świadczeń franczyzodawcy na rzecz franczyzobiorcy, a także zasady postępowania w przypadku sporów czy sytuacji losowych. Należy również pamiętać o takich kwestiach, jak dokładne określenie przedmiotu umowy, czy okresu jej obowiązywania. Warto zdecydować się na przygotowanie umowy już po opracowaniu takich kwestii, jak model franczyzy, ponieważ dopiero na tym etapie możliwe jest stwierdzenie, jakie zapisy będą niezbędne w związku z charakterystyką działalności, czy know-how, jakim dysponuje sieć.

Do naszych usług należy również weryfikacja prawna umowy franczyzowej, która już została opracowana. Mogą z niej skorzystać zarówno franczyzodawcy, jak i franczyzobiorcy. Ze strony franczyzodawcy jest to ważny proces, ponieważ może pozwolić na wychwycenie ewentualnych luk w zapisach oraz punktów wymagających poprawy. Dzięki temu lepiej zabezpieczysz swój biznes i zniwelujesz ryzyko wystąpienia sporów oraz nieprzewidzianych komplikacji. Franczyzobiorcy analiza umowy franczyzowej może przydać się z kolei, aby sprawdzić, czy wśród zapisów przygotowanych przez franczyzodawcę nie ma punktów godzących w jego interes lub błędów prawnych. W jej wyniku możliwe jest też dochodzenie swoich praw poprzez dodanie odpowiednich zapisów przed podpisaniem gotowego dokumentu.

© 2024 All Rights Reserved.